Mesiac október je zvláštnou formou zasvätený úcte Panny Márie modlitbou ruženca. Všetci v živote sme sa už túto modlitbu modlili, pre niektorých je to modlitba, ktorú sa modlia radi, každodenne a duchovne ich obohacuje.
Prečo sa modlíme ruženec?
Opakujeme a spolu s Máriou meditujeme nad Anjelským pozdravením, ktoré premieňame na neprestajnú chválu Krista. Prechádzajúc po zrniečkach ruženca uvažujeme postupne nad jednotlivými tajomstvami Kristovho života, od jeho počatia a narodenia až po dokončenie vykupiteľského diela na kríži. Keď žiadame Pannu Máriu, aby za nás prosila, uznávame, že sme úbohí hriešnici a obraciame sa na "Matku milosrdenstva", na tú, ktorá je celá svätá. Naša dôvera sa rozširuje natoľko, že jej už teraz zverujeme "hodinu našej smrti". Nech je pri nej prítomná, ako bola prítomná pri smrti svojho Syna na kríži a nech nás v hodine nášho prechodu do večnosti prijme ako naša Matka, aby nás priviedla k svojmu Synovi Ježišovi do raja.
Modlitbu ruženca sa modlilo nespočetné množstvo našich predkov, veľa pápežov si obľúbilo túto modlitbu a nespočetný zástup svätých našiel v ruženci pravú cestu k svätosti. Stačí spomenúť nám najznámejšieho Pátra Pia z Pietrelciny. Osobitnú charizmu apoštola ruženca mal blahoslavený Bartolo Longo. Jeho cesta k svätosti spočívala v inšpirácii, ktorú počul v hĺbke svojho srdca: "Každý, kto šíri ruženec, bude spasený!"
Modlime sa modlitbu ruženca za naše obrátenie z hĺbky celého srdca, lebo takáto modlitba bude vyslyšaná. Nech je pre nás modlitba ruženca prostriedkom k pokore, láske a nájdeniu Božieho plánu v nás.