Nechajte maličkých žiť!

V poradí už 13. celodiecézne stretnutie všetkých ľudí dobrej vôle sa uskutočnilo dňa 27. decembra 2008 vo farskom kostole Narodenia Panny Márie vo Veľkom Krtíši. Toto stretnutie sa koná každoročne v inom dekanáte Banskobystrickej diecézy na vyjadrenie nesúhlasu s legálnym vraždením nenarodených detí na Slovensku. Tohtoročné stretnutie zorganizovala naša farnosť v spolupráci so zborom Holúbky z Kríža zo Žiaru nad Hronom. Celý program sa začal o 9:30 vianočnými koledami v podaní Zboru Krista Kráľa z Veľkého Krtíša. Potom nasledovalo hudobno-slovné pásmo Holúbkov z Kríža "Nechajte maličkých žiť", ktoré sa dostalo aj k svätému otcovi Jánovi Pavlovi II. a od roku 1996 ho opakovane vysiela aj Slovenský rozhlas. Po tomto pásme boli na programe živé svedectvá. Vyvrcholením celého programu bola koncelebrovaná svätá omša, ktorú viedol banskobystrický diecézny biskup Mons. Rudolf Baláž. Otec biskup v homílii zdôraznil, že pánom ľudského života nemôže byť žiaden človek, jedine Boh. V súvislosti s každoročnou liturgickou spomienkou na malých mučeníkov – neviniatka, počas vianočného obdobia, otec biskup pripomenul, že kým na príkaz kráľa Herodesa vo vtedajšom Betleheme a okolí prišlo o život asi 37 detí, umelým potratom v súčasnosti každoročne prídu o život milióny detí v mnohých národoch sveta.
Otec biskup požehnal vo svätej omši bilboardy s výzvou "Nezabiješ svoje dieťa umelým potratom", ktoré sú aktivitou laikov angažovaných za ochranu ľudského života. Cieľom bilboardov je pripomenúť, že Božie prikázanie "Nezabiješ!" sa vzťahuje aj na nenarodené deti.
Prajem Veľkému Krtíšu, aby to bolo mesto i farnosť, kde sa chráni ľudský život, lebo tak nám to káže piate Božie prikázanie. (Mons. Rudolf Baláž, 27. december 2008, Veľký Krtíš)
Aj nenarodené deti žijú svoj krátky ľudský život, a preto ich musíme chrániť, pomáhať im, modliť sa za ich zdravie a narodenie. Naše modlitby však potrebujú aj otcovia a matky, ktorí často rozhodujú o osude svojich počatých detí. Rovnako aj lekári a ostatní zdravotnícki pracovníci, ktorí vplývajú na rozhodovanie rodičov a v ľahostajnosti, nevedomosti, či pod tlakom sa podieľajú na zabíjaní nenarodených. Modlime sa aj za vedeckých pracovníkov, výskumníkov, farmaceutov, aby ich túžba po nových poznatkoch, objavoch, úspechu či zisku nespôsobovala viac smrť nevinných, ale naopak, aby sa vďaka ich úsiliu začal chrániť ľudský život už od počatia. Prosme aj za múdrosť a Božie vedenie pre našich poslancov a politikov a za ukončenie zabíjania nenarodených v našej krajine. (vybraté z Listu otca biskupa Baláža zo dňa 8. januára 2009)

Fotodokumentáciu z tohto podujatia si môžete pozrieť vo Fotogalérii.