Modrokamenská púť

Starší miništranti z Veľkokrtíšskej farnosti oslovili mládež, či by svojou účasťou nepodporili náboženské podujatie s názvom Večer mládeže, ktoré sa konalo pri príležitosti modrokamenskej púte konanej v dňoch 18. a 19. septembra 2004. Na výzvu starších miništrantov s ochotou zareagovali aj mladší miništranti, ako aj niektorí mládežníci. Problém však spočíval v otázke, ako sa na miesto konania dostať, keďže v súčasnej dobe je autobusová doprava obmedzená. Začalo sa uvažovať aj o odvoze autami niektorými rodičmi. Mládež sa za každú cenu chcela podujatia zúčastniť aj ako skutoční pútnici a rozhodli sa, že v sobotu podvečer sa stretnú o 17,30 hod. pred rímsko–katolíckym kostolom vo Veľkom Krtíši a samozrejme vedeli, že sa podujatia nemôžu zúčastniť bez kríža a poprosili ctihodného otca Mareka Kosorína, aby im kríž požičal. Ctihodný otec im kríž požičal a prisľúbil, že po odslúžení omše v kostole ako aj v nemocnici sa podujatia zúčastní aj on.
Mládež sa o 17,45 hod. vydala po krajnici štátnej cesty na púť do Modrého Kameňa a cestou sa vystriedali všetci pútnici v nesení kríža, aby si uctili krížovú cestu Ježiša Krista, nášho Pána.
Mládežníkov počas púte sprevádzali aj niektorí rodičia. Krtíšski pútnici došli na pobožnosť v zámockej kaplnke o 19,00 hod., kde sa zúčastnili modlitieb na získanie odpustkov, následne podujatie pokračovalo sviečkovým sprievodom zo zámku na Kalváriu – odriekaním Ruženca Božieho milosrdenstva. Po príchode pútnikov na Kalváriu nasledovala svätá omša, ktorú celebrovala trojica ctihodných otcov z farností Modrého Kameňa, Bratislavy a Dolných Plachtiniec. Ukončením svätej omše sa Večer mládeže na Kalvárii neskončil, ale pokračoval pásmom mladých pre mladých, kde modrokamenskí mládežníci vystúpili s programom a po nich vystúpili s programom aj mládežníci z Dolných Plachtiniec. Po ukončení pásma mladých, ctihodný otec z Modrého Kameňa v záverečnej reči poďakoval všetkým zúčastneným a zvlášť mládežníkom z Veľkého Krtíša, ktorí neváhali sa zúčastniť Modrokamenskej púte – Večera mládeže aj pešo. Toto podujatie sa zakončilo sviečkovým sprievodom z Kalvárie k Lurdskej jaskyni, kde sa veriaci z Veľkého Krtíša pomodlili k Sedembolestnej Pane Márii Zdravas, Sláva a zaspievali pieseň Stála Matka bolestivá.
Je potrebné touto cestou sa poďakovať rodičom niektorých mládežníkov a ctihodnému otcovi z Veľkého Krtíša a Dolných Plachtiniec za odvezenie pútnikov autami v neskorých nočných hodinách domov.
Dúfam, že toto milé podujatie zanechalo vo všetkých nás milé zážitky a ozdravenie na duši.
Záverom by som chcel dodať, že mnohým mladým ľudom by určite takéto podujatie lepšie prospelo k poznaniu utrpenia nášho Spasiteľa Ježiša Krista, ako aj k poznaniu seba samého a zároveň aj ozdraveniu svojho ducha.